Spalio 16-oji – Anestezijos diena

Ir vėl sulaukėme spalio 16-osios. Kas mini Tarptautinę boso dieną, kas pažymi Pasaulinę maisto dieną. Progos labai prasmingos – viena įpareigoja, kita – kita kviečia atkreipti dėmesį, kaip visgi gerai gyvename.

Bet Anesteziologai mini savo specialybės gimtadienį. Tą pirmąją tokią sėkmingą demonstracinę anesteziją Bostone 1846-ųjų spalio 16-ąją. Diena, kuri leido chirurgijai žengti ženkliai į priekį, net jei ir su pradiniais sunkumais, tačiau tai buvo ypatingas proveržis.

Gal todėl šiuo laikotarpiu Amerikos anesteziologijos draugija kasmet rengia savo metinius kongresus. Juk tai jų gimtadienio diena.

O ar žinote, kad 1847 m. škotų gydytojas Jamesas Y. Simpsonas (1811–1870), pats išmėginęs chloroformo poveikį, pradėjo jį naudoti gimdymo skausmams mažinti. Pirmoji tokiu būdu gimusi mergaitė buvo pakrikštyta Anestezijos vardu. Gimdydama princą Leopoldą chloroformo paprašė ir Didžiosios Britanijos karalienė Viktorija.

Tačiau tik priminsiu, kad Lietuva jau tada 1847 sausio mėnesį pasiruošė tokiai pačiai pirmajai anestezijai ir vasario mėnesį chirurgai A. Adomavičius ir L. Liachovičius ją sėkmingai atliko.

 

Lietuvos anesteziologų draugijos prezidentas
profesorius Andrius Macas

 Vytauto Mačiulio nuotraukos